Dr. Osman SİREL

1952 de İstanbul'da doğdu.
İlkokulu Ankara'da Ayşe Abla İlkokulu'nda okudu.

1972 yılında İstanbul Alman Lisesi'ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi'nin Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden, 1976 yılında lisans, 1978 yılında yüksek lisansı diploması aldı. 1984 yılında "analog çizicilere bilgisayardan doğrudan bilgi gönderilmesini sağlayan bir arabirim tasarım ve gerçekleştirilmesi" konusundaki doktora çalışmasını tamamlayarak doktor ünvanı aldı.

Bir süre Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü'nde lisans ve yüksek lisans dersleri verdikten sonra, üniversite'den ayrılıp arkadaşları ile birlikte AKBİL firmasını kurarak endüstride elektronik otomasyon konusunda çalışmaya başladı. Daha sonra Yapı Fiziği Uzmanlık Uygulamaları San. ve Tic. A.Ş. (YFU) firmasına geçti.

YFU'daki çalışması sırasında ilk olarak mekanik bir gonyofotometre ve bundan sonra geliştirdiği ikinci bilgisayarlı gonyofotometre ile 1998 yılına kadar çok sayıda ölçme yaparak Türk aydınlatma sanayiine katkıda bulundu. 1997 yılında tasarladığı çok daha gelişmiş üçüncü bilgisayarlı gonyofotometresini de 1998 yılı içinde çalıştırmaya başladı.

2009 yılında, üç motoru olan (3. motor eksensel sıfır ayarı içindir) dördüncü gonyofotometreyi de tasarladı ve gerçekleştirdi. Bu paralel laboratuvar da şu anda çalışmaktadır.

1996 yılında Aydınlatma Türk Milli Komitesi ve Türk Akustik Derneği üyesi oldu. 1997 ve 1998 yıllarında iki dönem boyunca Türk Akustik Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü, 4. Ulusal Akustik Kongresi'nin (1998-Kaş) düzenlenmesinde aktif rol oynadı.

Aydınlatma ve akustik konularında hesaplara yönelik çeşitli özel bilgisayar programları geliştirdi.

YFU'da çalışmaya başladığı 1990 yılından beri, çok sayıda iç mekan akustiği, gürültü denetimi ve aydınlatma projesinde, tüm ölçme ve hesapları üstlenerek proje çalışmalarında ve uygulamaların teknik denetimlerinde büyük katkı sağladı ve ışık ve ses ölçmelerinde uzmanlaştı.

Akustik ve aydınlatma konularında çok sayıda uluslararası kongreye katılarak en yeni bilgi ve buluşları ülkemize taşıdı.

YFU'nun SE (İsviçre) ile ilişkilerini başlattı, geliştirdi ve ortak çalışmaları üstlendi.