DIAL - YFU İŞBİRLİĞİ ve DIALux TEMSİLCİLİĞİ

YFU ile Alman DIAL firması arasında bir işbirliği sözleşmesi vardır. Bu sözleşme ile, tarafsızlık ilkesine bağlı kalarak benzer etkinliklerde bulunan bu iki firma, teknik dayanışma içinde bulunmaktadır.
YFU bu sözleşme uyarınca,

DIAL firmasının, çok sayıda firmaca desteklenen, karşılıksız dağıtılan ve kullanımı çok yaygın olan DIALux adlı aydınlık hesabı programının da Türkiye temsilcisi durumundadır.
Bu bağlamda YFU, DIALux ile ilgili olarak aşağıdaki hizmetleri vermektedir :

 • DIALux programının ülkemizde tanıtımı
 • DIALux programının elde edilmesine yardım
 • DIALux programı konusunda teknik destek, danışmanlık, kurs (ücretler)
 • Yerli ışıklık yapımcıları ile DIAL arasında DIALux ile ilgili iletişime yardım
 • Yerli ışıklık yapımcılarına DIALux lisansı konusunda laboratuvar desteği ve teknik destek

DIALux hakkında bilgi

DIALux Nedir?

DIALux aydınlatma hesabı programıdır. DIALux, bütün tasarımcılara bedava sunulan çağdaş ve yüksek performanslı, aydınlatma hesabı aracıdır. Aydınlatma, pazardaki herhangi bir ışıklık ile tasarlanabilir. Tasarımcıya getirdiği hiç bir sınırlama veya maliyet yoktur. DIALux, ulusal ve uluslararası tüm standartları destekler ve her zaman günceldir.


DIALux, ışıklık üreticileri için pazarlama aracıdır

DIALux, DIAL ortağı olan ışıklık üreticilerine, kendi ürünlerini sunabilmeleri için elektronik katalog oluşturma fırsatı verir. Böylelikle DIALux, hem ışıklıkların sunulacağı platformdur, hem de farklı ışıklık üreticilerinin ürünlerinin bulunduğu bir sanal pazardır. İlk olarak, DIALux kullanıcısı, yani aydınlatma tasarımcısı, belirli bir markaya karar verir. Bundan sonra “Üreticinin Dünyasına” girer. Burada tasarımcı, seçtiği üreticinin sunuşu ve ürün felsefesine bağlı olarak ve yine üreticinin tasarımı doğrultusunda, elindeki işe uygun ürünlere yönlendirilir. Bu şekilde, üreticinin ürün gamının dışarısına çıkacak bir arama yapma tehlikesi ortadan kalkmış olur.


Projenin anlaşılması

DIALux, tüm ışıklık üreticileri için aydınlatma tasarımı aracı olarak düşünüldüğünde tek tiptir. Ancak, pazarlama yönü için bu söylenemez:

 • Her proje ortağı, pazarlama felsefesini yaymak için bu işlevlerden kendine en uygun olanları seçerek, kendi elektronik kataloğunu oluşturur. (Araçlar ve destek DIAL tarafından sağlanır)
 • Her ortak, DIALux programını ve ışıklık kataloğunu(DIALux eklentisi) kendi kararı doğrultusunda istediği miktarda , mac istediği zaman ve tüm kanallardan dünyanın her yerindeki müşterilerine dağıtmakta özgürdür.
 • DIALux ortağı, DIALux çıktılarını, mevcut şirket tasarımı doğrultusunda tasarlayabilir

Bir sunum platformu olarak DIALux, dünya üzerinde ne kadar çok tasarımcıya ulaşabilirse, işlevselliği de o kadar artmış olur. Dünyadaki tüm kullanıcılarına neredeyse sınırsız bir erişim sağlayabilmek mac adına, tasarımcı için akla gelebilecek tüm engelleri kaldırmak ve aynı zamanda ona optimum işlevsellik sağlamak gerekmektedir:

 • Bu nedenle DIALux kullanıcı için tamamen bedavadır
 • Bu nedenle DIALux’ü dünyadaki yaygın tüm sayısal veri formatları ile kullanmak mümkündür.
 • Bu nedenle DIALux, Türkçedir, Almancadır, İngilizcedir, İspanyolcadır, Portekizcedir, Fransızcadır, Felemenkçedir, Hollandacadır, İtalyancadır, İsveççedir, Norveççedir, Dancadır, Yunancadır, Rusçadır, Çincedir, Lehçedir, Fincedir, Estoncayadır, Slovencedir, Çekçedir ve Macarcadır.
 • Bu nedenle tüm kullanıcıları için ücretsiz yardım hattı vardır.

Böylece olabilecek olan bütün tasarımcılara DIALux sunulur ve dağıtım farklı kanallardan yapılır:

 • DIAL’e gelen her talebi takiben kargo ile CD gönderimi yapılır. Tek masraf, dağıtım için alınan 15€’dur.
 • DIALux www.dial.de ve www.DIALux.com adreslerinden ücretsiz olarak indirilebilir.
 • DIALux ortakları tarafından dağıtılan CD’ler ile dağıtılır.

Bu yollarla, örneğin 2012 yılında 565.000 kullanıcıya DIALux direkt olarak dağıtıldı. Buna ek olarak da yine bu süre zarfında 500.000’den fazla kullanıcıya farklı ışıklık üreticilerinin ürün CD’leri içinde DIALux dağıtıldı.